Obraz św. Bartłomieja w ołtarzu głównym.
Nawa główna.
Organy.
Ołtarz w kaplicy Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.
Kościół św. Bartłomieja - widok od storny skrzyżowania ulic: Brzezkiej, Pamiątki i Lubomskiej.
Kościół św. Bartłomieja - widok od strony plebanii.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Potrójna Radość Miłosierdzia.

Utworzono: 10 grudzień 2015 Opublikowano
Zmień rozmiar tekstu

Okres Adwentu to czas radości. Zbliża się 3. niedziela Adwentu. W naszej parafii jest ona poprzedzona trzema radosnymi wydarzeniami. 4. grudnia górnicy obchodzili swoje święto ku czci św. Barbary, 6 grudnia Patron Dobroci św. Biskup Mikołaj obdarowywał dzieci prezentami, a 8 grudnia wraz z całym Kościołem Powszechnym rozpoczęliśmy świętowanie Jubileuszu Miłosierdzia.

W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, na 3. minuty przed godziną 17.00 rozległ się dźwięk srebrnych trąb. Introdukcja, która zabrzmiała przed południem w przedsionku Bazyliki św. Piotra wypełniła

pogrążoną w mroku naszą świątynię. A chór podjął Hymn skomponowany w dalekiej Anglii przez Paula Inwooda: Misericordes sicut Pater. Tytuł ten nawiązuje do fragmentu z Ewangelii według św. Łukasza: „Bądźcie miłosierni jak ojciec wasz jest miłosierny.

Po przybyciu do ołtarza i okadzeniu go, gdy rozbłysły światła, ks. proboszcz Tadeusz Augustyn SDB, odmówił specjalną modlitwę, którą przed południem po przejściu Świętych Drzwi modlił się Papież Franciszek. Odpowiedzią było wezwanie Boga w Trójcy Jedynego poprzez uczynienie znaku naszej wiary – znaku krzyża.

Tak zatem potrójna radość Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia nie pozostaje tylko w liczbach i znakach, ale w jedności z Kościołem pielgrzymującym. Podczas homilii ks. proboszcz przywoływał słowa Papieża Franciszka i zachęcał obecnych, zwłaszcza dzieci i młodzież do pełnienia uczynków miłosierdzia. Samo otwarcie Roku Miłosierdzia nie przesłoniło znaczenia Uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP. W uroczystej oprawie liturgiczno-muzycznej została odczytana Ewangelia o Zwiastowaniu NMP. „Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego”. Zwłaszcza to zdanie jest nawiązaniem do roku łaski, które każdy z nas może przyjąć jak Maryja i dobrze wykorzystać.

Szczególną wymowę miała również modlitwa wiernych. Zostały do niej dołączone wezwania za chorych i cierpiących z naszej parafii, za dzieci pierwszokomunijne, za spowiedników, a także znalazło się niezwykle mocne wezwanie za tych, którzy prześladują chrześcijan i są przyczyną wojen na świecie.

Na zakończenie Mszy świętej ks. proboszcz poświęcił świece dla dzieci, które przygotowują się do przyjęcia Pierwszej Komunii świętej. Podczas ich wręczania śpiewaliśmy wspólnie włoską pieśń, którą doskonale znamy po polsku, nie zdając sobie sprawy z jej pochodzenia: Com przyrzekł Bogu przy chrzcie raz. Warto nadmienić, że ta pieśń została przed południem wykonana na Placu św. Piotra podczas Mszy świętej inaugurującej Jubileusz Miłosierdzia.

8 grudnia to w tradycji salezjańskiej niezwykle symboliczna data. Spotkanie ks. Bosko z Bartłomiejem Garellim przyjmuje się za początek Oratorium salezjańskiego. Swoim wychowankom ks. Bosko przypominał, że tego dnia Niepokalana wyprasza u Pana Boga to co jest niemożliwe dla człowieka. Warto napisać do niej list i wysłać go do nieba w płomieniach ognia. Wierni tej tradycji, ale na pewno też przeżywający to mocno w swoich sercach najmłodsi pierwsi otoczyli figurę Niepokalanej przy bramie wjazdowej i „wysłali” swe dziecięce prośby. Również wielu dorosłych zachęconych przykładem swoich pociech poszło w ich ślady.

Potrójna radość z tego, że Bóg jest Ojcem pełnym miłosierdzia, naszym Bratem i Odkupicielem jest Jego Syn Jezus Chrystus, a Niepokalana otacza nas nieustannie swoją matczyną opieką niech nam towarzyszy w tym świętym czasie.

 

Autor: ks. Piotr Wala SDB

Foto: Faustyna Kapuścik.

Copyright © 2024 Salezjanie Pogrzebień.f o t o l o o k a . p l Designed by mixwebtemplates