Obraz św. Bartłomieja w ołtarzu głównym.
Nawa główna.
Organy.
Ołtarz w kaplicy Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.
Kościół św. Bartłomieja - widok od storny skrzyżowania ulic: Brzezkiej, Pamiątki i Lubomskiej.
Kościół św. Bartłomieja - widok od strony plebanii.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

"Jak mój z moją do Maryi", czyli odpust w Pszowie - 10.09.2017 r.

Utworzono: 12 wrzesień 2017 Opublikowano
Zmień rozmiar tekstu


Od wielu lat parafianie z Pogrzebienia dołączają się do pieszej pielgrzymki z Brzezia, która co roku na początku września zmierza do Matki Bożej Uśmiechniętej na jej urodziny. Tegoroczny odpust odbył się 10 września. Uroczystościom przewodniczył abp Wiktor Skworc wraz z biskupami pomocniczymi Markiem i Adamem. Mszę świętą koncelebrowali licznie przybyli księża. Ks. Bp Marek Szkudło w wygłoszonym kazaniu odpustowym nawiązał do swoich osobistych doświadczeń, gdy będąc wikarym w Lyskach i wędrując do Pszowa dołączyła do niego najstarsza pątniczka. Idąc ramię w ramię z młodym księdzem stwierdziła, że oboje idą "jak mój z moją". Biskup podkreślił, że na Śląsku nie mówi się o miłości, tylko się nią żyje. I z taką miłością idzie się do Matki, nie zważając na trud, ramie w ramię. Tak było i tym razem wielu parafian z Ks. Adamem Wiąckiem uklękło przed obliczem Pani o jasnym obliczu i przedstawiło przyniesione intencje. 

GALERIA.

Parafialne dziękczynienie za plony - 03.09.2017 r.

Utworzono: 06 wrzesień 2017 Opublikowano
Zmień rozmiar tekstu

W pierwszą niedzielę września odprawiona została dziękczynna Eucharystia za zebrane plony oraz 60 lat Kółka Rolniczego w Pogrzebieniu. Uroczystość rozpoczęto procesją, podczas której przed ołtarz złożone zostały dwie korony wykonane przez mieszkańców wsi Pogrzebień i Kornowac. W świętowaniu udział wziął Wójt Gminy Kornowac pan Grzegorz Niestrój sołtysi oraz prezes kółka rolniczego. Mszy św. przewodniczył ks. proboszcz Tadeusz Augustyn SDB, który wygłosił kazanie przypominające o potrzebie dziękowania Panu Bogu za wszystko, szczególnie za otrzymane płody ziemi. 

GALERIA.

Odpust ku czci św. Bartłomieja - 27.08.2017 r.

Utworzono: 05 wrzesień 2017 Opublikowano
Zmień rozmiar tekstu

Przylgnąć do Jezusa, jak św Bartłomiej... To główne przesłanie odpustowego kazania, które wygłaszał ks. Robert Wróblewski podczas mszy świętych. Tego dnia obchodziliśmy w naszej parafii Jego dwudziestopięciolecie święceń kapłańskich, dlatego Słowo Boże na sumie wygłosił zaproszony na tę okazję ks. prałat Franciszek Skórkiewicz. Licznie zgromadzeni parafianie i goście z wielką otwartością i radością włączyli się w świętowanie jubileuszu swojego byłego proboszcza. Uroczystość odpustową uświetniły całodzienne występy Salezjańskiej Orkiestry Dętej Augustino z Przemyśla oraz chór parafialny Natanael. 

GALERIA.

Odpust ku czci św. Krzysztofa - 30.07.2017 r.

Utworzono: 01 wrzesień 2017 Opublikowano
Zmień rozmiar tekstu
 
W niedzielę, 30 lipca w naszej parafii przeżywaliśmy odpust ku czci św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących. Słowo Boże podczas Mszy świętych głosił wikariusz inspektora krakowskiej prowincji salezjanów - ks. Adam Paszek SDB. On również przewodniczył sumie odpustowej o 10.30.W homilii kaznodzieja podkreślił znaczenie imienia "Krzysztof". Cristoforos - niosący Chrystusa. W związku z tym zadaniem, które ma każdy z nas - każdy jest na swój sposób wezwany do tego by być Krzysztofem, ks. Paszek przywołał świadectwo z pielgrzymki motocyklistów do Fatimy. Grupa kilkuset osób pod przewodnictwem ks. inspektora Adama Parszywki w tym roku odbywała pielgrzymkę na motorach do Fatimy. Wielkie wrażenie robił widok gdy mniejsza grupa tejże pielgrzymki - kilkadziesiąt osób podjeżdżała na parking np. w Niemczech i po krótkim odpoczynku i posiłku stawali w kole wokół swoich maszyn, wyciągali różaniec i modlili się przed kolejnym odcinkiem drogi. To piękne świadectwo przywołane przez kaznodzieję zapewne pozostało w pamięci obecnych na odpustowej sumie motocyklistów, których pojazdy zostały poświęcone po Mszy świętej.
 
 
ks. Piotr Wala SDB

Pielgrzymka

Utworzono: 18 czerwiec 2017 Opublikowano
Zmień rozmiar tekstuUroczystość Bożego Ciała - 15.06.2017 r.

Utworzono: 16 czerwiec 2017 Opublikowano
Zmień rozmiar tekstu

Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej potocznie zwana Bożym Ciałem w tym roku przypadła na dzień 15 czerwca. Był to dzień ciepły i słoneczny, wprost idealny, by wyruszyć w nowe zakątki parafii. W parafii Pogrzebień po raz pierwszy od niepamiętnych czasów procesja przemierzała inne ulice niż zwykle. Wierni pod przewodnictwem swojego proboszcza podążali za Jezusem ukrytym w Najświętszym Sakramencie ulicami Brzezką Nową i Wrzosową, przy których wybudowane zostały ołtarze, a całą trasę zdobiły piękne dywany z kwiatów. Podniosłego charakteru uroczystości nadał chór parafialny "Natanael" oraz licznie zgromadzone dzieci sypiące kwiaty i poczty sztandarowe. Procesję zwieńczyła homilia ks. proboszcza Tadeusza Augustyna SDB przy ostatnim z czterech ołtarzy usytuowanym przy domu Sióstr Salezjanek.  

GALERIA.

Uroczystość św. Marii Dominiki Mazzarello - 14.05.2017 r.

Utworzono: 13 maj 2017 Opublikowano
Zmień rozmiar tekstu

W niedzielę 14 maja w naszej parafii przez cały dzień będziemy wspominać współzałożycielkę sióstr salezjanek. Po każdej Mszy świętej będzie możliwość ucałowania jej relikwii.

Św. Maria Dominika Mazzarello urodziła się 9 maja 1837 r. w Mornese (Aleksandria).

W 1872 r. Ks. Bosko wybrał ją do utworzenia Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki. Była zdolną formatorką sióstr i mistrzynią życia duchowego. Była pogodna i promieniowała radością, dzięki czemu udawało jej się włączać kolejne dziewczęta w inicjatywę poświęcania swojego życia dla wychowania młodych kobiet.

Zmarła w Nizza Monferatto 14 maja 1881 r. Beatyfikowana 20 listopada 1938 r.; kanonizowana 24 czerwca 1951 r.
Jej doczesne szczątki spoczywają w Bazylice Maryi Wspomożycielki w Turynie.

 

 

Obchody setnej rocznicy objawień fatimskich - 13.05.2017 r.

Utworzono: 13 maj 2017 Opublikowano
Zmień rozmiar tekstu

Kiedy w portugalskiej Fatimie wraz z Ojcem świętym Franciszkiem gromadzą się setki tysięcy wiernych, parafianie w Pogrzebieniu wraz ze swoimi duszpasterzami łączą się duchowo z tymi, którzy gorliwie wypełniają prośbę Niepokalanej, by odmawiać różaniec. Spotkanie modlitewne tego wieczoru 13 maja w Pogrzebieniu składało się z dwóch części - podczas pierwszej - uczestnicy czuwania mieli możliwość wysłuchania słów papieża Franciszka, jakie wygłosił w wigilię obchodów rocznicowych tuż po swoim przybyciu na miejsce objawień i fragmentu sobotniej homilii z głównych uroczystości. "Mamy Matkę" - to słowa, które z radością podkreślił Ojciec święty. Drugą część stanowił różaniec ze świecami odmawiany podczas procesji wokół kościoła i zakończony przy grocie maryjnej. 

GALERIA

Copyright © 2017 Salezjanie Pogrzebień.f o t o l o o k a . p l Designed by mixwebtemplates