Obraz św. Bartłomieja w ołtarzu głównym.
Nawa główna.
Organy.
Ołtarz w kaplicy Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.
Kościół św. Bartłomieja - widok od storny skrzyżowania ulic: Brzezkiej, Pamiątki i Lubomskiej.
Kościół św. Bartłomieja - widok od strony plebanii.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Wakacje z Księdzem Bosko w Szczyrku - 29.06-08.07.2015 r.

Utworzono: 06 wrzesień 2015 Opublikowano
Zmień rozmiar tekstu

W dniach od 29 czerwca do 8 lipca grupa dzieci i młodzieży z salezjańskiej parafii z Pogrzebienia wraz z ks. proboszczem Tadeuszem Augustynem przebywała w Szczyrku. Wakacje z księdzem Bosko odbywały się pod płaszczem Pani Beskidów na Szczyrkowskiej Górze Błogosławieństw.

Można jechać nad morze lub w góry, można wybrać się na wczasy do znanych kurortów. Jednak prawdziwe wakacje są udane wówczas gdy są one przeżyte z Panem Bogiem. Aby tak było szczególnym

Patronem dla młodych z Pogrzebienia był ks. Bosko, którego 200. lecie urodzin obchodziliśmy. Codzienna Eucharystia i modlitwa przy przepięknej grocie MB Szczyrkowskiej stały się dla ministrantów, scholanek i wychowanków Zielonego Zakątka okazją do pogłębienia swoich więzi z Jezusem i Matką Najświętszą, jak również do przyjrzenia się posłudze salezjanów na Górze Błogosławieństw. Duchowe przeżycia dopełniła jak zawsze pięknie i z humorem opowiadana historia Sanktuarium przez ks. kustosza-seniora Józefa Wawrzyniaka, który już 34 lata posługuje w Szczyrku.

Z góry są piękne widoki, ale okazuje się to jeszcze bardziej docenione gdy włoży się trochę trudu, by je zdobyć. Zarówno pieszo jak i górską kolejką młodzież z ks. proboszczem i wychowawcami zaliczała poszczególne szczyty Beskidów: Skrzyczne, Klimczok, Szyndzielnię. Ponieważ tegoroczne lato było bardzo gorące nie zabrakło momentów na ochłodę zarówno w Parku Wodnym w Wiśle jak i nad górskim potokiem płynącym przez Szczyrk zwanym Żylicą. To właśnie od „szczyrkania” wody pochodzi jedna z historii dotyczącej nazwy obecnego miasta Szczyrk. W samym zaś Szczyrku mogli podziwiać atmosferę regionu, którą dało się odczuć na pięknym deptaku zwanym Placem św. Jakuba, gdzie dało się dostrzec obecność zespołów z różnych stron świata przygotowujących się do ważnego wydarzenia jakim co roku jest Tydzień Kultury Beskidzkiej. Specjalnie dla pogrzebieńskiej grupy góralskie melodie zagrał na trąbce Rafał Gluza, niezwykle utalentowany młody artysta, którego ojciec Antoni, jest autorem m.in. hejnału Szczyrku.

Podróże stanowią nie tylko atrakcję, ale również kształcą, młodzież mogła podziwiać historyczną zabudowę stolicy Podbeskidzia – Bielska Białej jak i Żywca, a także złożyć wizytę w Zakładzie Salezjańskim w Oświęcimiu, gdzie mimo wakacji szkolne mury przyciągają historią salezjanów i dzieła wychowawczego.

Szczególne podziękowania należą się wytrwałym i kreatywnym wychowawcom: ks. proboszczowi Tadeuszowi, klerykowi Krzysztofowi Papieżowi, p. Ewie Gembalczyk, p. Justynie Koniszewskiej, a także salezjanom ze wspólnoty szczyrkowskiej z ks. kustoszem Stanisławem Oskwarkiem SDB na czele. Mimo, że jubileusz 200. lecia urodzin ks. Bosko w wymiarze czasowym się skończył, to jednak młodzież rozpoczynająca kolejny rok szkolny już nie umie się doczekać kolejnych wakacji przeżytych w duchu Wielkiego Ojca i Przyjaciela młodych. 

GALERIA.

Autor: ks. Piotr Wala sdb

Foto:   Justyna Koniszewska

Copyright © 2024 Salezjanie Pogrzebień.f o t o l o o k a . p l Designed by mixwebtemplates