Obraz św. Bartłomieja w ołtarzu głównym.
Nawa główna.
Organy.
Ołtarz w kaplicy Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.
Kościół św. Bartłomieja - widok od storny skrzyżowania ulic: Brzezkiej, Pamiątki i Lubomskiej.
Kościół św. Bartłomieja - widok od strony plebanii.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

„Duchu Święty wołam: Przyjdź!” - Czuwanie modlitewne w Wigilię Zesłania Ducha Świętego

Utworzono: 28 maj 2015 Opublikowano
Zmień rozmiar tekstu

Serialowy proboszcz Paweł Kozioł z „Rancza” tłumaczył swemu wikaremu dlaczego jego parafianie mają większe zaufanie do Matki Bożej, aniżeli do Chrystusa. Swoje wywody konkludował:  „A już Duch Święty to dla nich abstrakcja” . Mówi się, że wiele scen z popularnego serialu jest „z życia wziętych”. I to prawda. Ludowa pobożność stanowi niezwykłe bogactwo zwłaszcza polskiego Kościoła, ale nie możemy zapominać, że jako parafia jesteśmy cząstką wielkiej wspólnoty Kościoła. Dlatego też ksiądz proboszcz Tadeusz Augustyn SDB, wyszedł z inicjatywą, aby

zaprosić tak parafian jak i uczęszczających do naszego kościoła, a także wszystkich chętnych do szczególnego czasu modlitwy w Wigilię Zesłania Ducha Świętego. Bo Duch Święty to siła, to moc, to motywacja do tego, abyśmy Jego dary nie tylko potrafili wyliczyćz Katechizmu, ale abyśmy je wykorzystali. Równie ważne jest to,  abyśmy się cieszyli owocami działania Ducha Świętego w codzienności. Jak mówi ksiądz proboszcz ważna jest nasza codzienna modlitwa za całą parafię, którą realizujemy polecając na zakończenie każdej Eucharystii nasze rodziny, a szczególnie sprawę nowych powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych, niemniej jednak sobotnia modlitwa 23 maja, na pewno będzie ożywczym powiewem dla nowej ewangelizacji potrzebnej w naszym lokalnym Kościele.

Na wieczór modlitwy została zaproszona w sposób szczególny młodzież z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kornowacu. Ksiądz proboszcz osobiście udał się do każdej z klas, aby każdemu z uczniów wręczyć zaproszenie. W animacji liturgiczno-muzycznej pomagały m.in. rodziny należącego do grupy Domowego Kościoła. Szczególne podziękowanie za prowadzenie śpiewu należą się p. Katarzynie Siedlaczek.

Czuwanie rozpoczęło się o godzinie 20.00 liturgią światła. Podobnie jak Wigilię Paschalną tak również w ostatnie godziny okresu wielkanocnego od świecy paschalnej zostały zapalone świece, które trzymane w rękach symbolizowały otwartość na Ducha Świętego. Następnie wierni modlili się tekstami Godziny Czytań. Liturgia godzin nie jest zastrzeżona tylko księżom czy osobom zakonnym, ale jest to modlitwa całego Kościoła. Pamiętamy, że tego uczył nas św. Jan Paweł II, kiedy właśnie Godzina czytań była przystankiem w wawelskiej katedrze podczas intensywnej pielgrzymki do Polski. O 21.00 serca obecnych połączyły się z duchowym centrum Polski, aby wypraszać dla całej naszej Ojczyzny Ducha Świętego przez ręce Czarnej Madonny. Po krótkiej przerwie – w duchu salezjańskiej wspólnoty bratersko-siostrzanego stołu obficie zastawionego kołoczem  - miała miejsce Adoracja Najświętszego Sakramentuw ciszy. To ważny moment. Można wiele mówić, śpiewać, ale warto w ciszy przyjąć dar Chrystusa obecnego w białej Hostii. Kolejnym punktem czuwania była Droga Światła. To wciąż mało znane nabożeństwo ubogacone śpiewami, fragmentami Ewangelii i rozważaniami zaczerpniętymi z nauczania św. Jana Pawła II i papieża Franciszka pozwoliło w 14 spotkaniach dotknąć obecności Zmartwychwstałego Chrystusa Pana. Centralnym punktem czuwania była Eucharystia. Przewodniczył jej ksiądz proboszcz Tadeusz Augustyn SDB wraz z ks. Franciszkiem Janygą SDB – pochodzącym z Lysek (które wchodzą w skład naszego dekanatu). W krótkiej homilii ks. Tadeusz zachęcił, aby w swoich rodzinach być świadkami działania Ducha Świętego i wyraził wdzięczność tym, którzy byli obecni w naszym parafialnym Wieczerniku tego szczególnego wieczoru. O północy weszliśmy w czas szczególnego świętowania Zesłania Ducha Świętego dlatego też nie zabrakło paschalnego hymnu z VI wieku: Oto są Baranki młode. Wierni chętnie przedłużali wielkanocną radość włączając się w śpiew tego rozpowszechnionego w ostatnich latach przed dominikanów hymnu.

 

Autor: ks.  Piotr Wala SDB

Foto: Faustyna Kapuścik

Copyright © 2024 Salezjanie Pogrzebień.f o t o l o o k a . p l Designed by mixwebtemplates