Obraz św. Bartłomieja w ołtarzu głównym.
Nawa główna.
Organy.
Ołtarz w kaplicy Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.
Kościół św. Bartłomieja - widok od storny skrzyżowania ulic: Brzezkiej, Pamiątki i Lubomskiej.
Kościół św. Bartłomieja - widok od strony plebanii.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Spotkanie Rodziny Szkół im. Jana Pawła II archidiecezji katowickiej.

Utworzono: 17 styczeń 2015 Opublikowano
Zmień rozmiar tekstu

W czwartek, 15 stycznia Salezjanie z Pogrzebienia wraz z Młodzieżą i Gronem Pedagogicznym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kornowacu, gościli na terenie swojej parafii i gminy niezwykłą Rodzinę. Tworzą ją szkoły z archidiecezji katowickiej, którym patronuje właśnie święty Jan Paweł II.

Uroczystościom przewodniczył niedawno

wyświęcony biskup pomocniczy z Katowic – ks. bp Marek Szkudło. Jak przyznał ks. biskup, sam zgłosił się do tej posługi, gdyż akurat  w tym dniu nasi Pasterze (oprócz bpa Marka, ks. abp Wiktor i bp Adam) mieli w planie odwiedzić różne miejsca, ale on wybrał Pogrzebień, gdyż te tereny są mu bliskie. A to za sprawą pierwszej po święceniach kapłańskich, parafii, którą była wspólnota pw. św. Małgorzaty w Lyskach, należących do naszego dekanatu.  „A poza tym należę do rocznika papieskiego, gdyż 23 marca 1978 roku otrzymaliśmy święcenia kapłańskie, a 16 października Karol Wojtyła został papieżem” – wspominał w homilii bp Marek Szkudło.

Czwartkowe uroczystości zakończyły trzydniowe świętowanie w Pogrzebieniu i Kornowacu. We wtorek, 13. stycznia gościliśmy Symbole ŚDM – Krzyż i Ikonę, a tego samego dnia po południu rozpoczęła się Peregrynacja Relikwii św. Jana Pawła II.  Rodzina Szkół naszej archidiecezji wraz ze swoim duchowym opiekunem ks. kanonikiem Jerzym Lisczykiem podczas Mszy świętej, której przewodniczył bp. Marek, przekazała Relikwie diecezji kaliskiej. Liczne poczty sztandarowe i delegacje pokazały jak wielka i ważna jest taka Rodzina.

Słowa powitania w kościele parafialnym pw. św. Bartłomieja Apostoła
w Pogrzebieniu skierował do obecnych ksiądz proboszcz Tadeusz Augustyn SDB. Wraz                        z księdzem biskupem Mszę świętą sprawowali salezjanie ze Wspólnoty pogrzebieńskiej,                  a także byli proboszczowie parafii: ks. Robert Wróblewski SDB i ks. Jan Dubas SDB oraz kapłani dekanatu Pogrzebień z ks. dziekanem Markiem Kirszniokiem na czele. Do wspólnoty Stołu Słowa i Eucharystii dołączyli również kapłani diecezjalni z miejsc, z których przybyły poszczególne szkoły. We Mszy świętej uczestniczyli również przedstawiciele władz oświatowych i samorządowych różnych szczebli z Przewodniczącym i Radnymi Gminy Kornowac na czele. Były również obecne Siostry Salezjanki i Mieszkańcy naszej parafii.

Ksiądz biskup w homilii zachęcił obecnych, szczególnie zaś młodzież do refleksji nad zachętą św. Jana Pawła II, który często powtarzał ludziom młodym, aby byli święci. Ksiądz biskup mówił również o otwartości na drugiego człowieka, wskazując na dzisiejsze Słowo Boże, które wzywa nas, byśmy nie zatwardzali serc, ale słuchali głosu Boga w swoim sercu.

Młodzież ofiarowała księdzu biskupowi wykonany przez siebie obraz św. Jana Pawła II, a ze strony księdza biskupa otrzymała dar dobrego słowa, życzliwości i ciepła, a także pasterskie błogosławieństwo.

Po Mszy świętej, młodzież miała okazję zwiedzić Dom Zakonny Sióstr Salezjanek, który mieści się w zabytkowym budynku, będącym niegdyś pałacem hrabiowskim, a także  mogła dowiedzieć się o ważnych momentach z  historii Rodziny Salezjańskiej. Warto nadmienić, że w tym roku Rodzina Salezjańska świętuje 200. lecie urodzin św. Jana Bosko.

Druga część uroczystości miała miejsce w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kornowacu. Obecni zostali bardzo serdecznie przywitani przez p. dyrektor Jolantę Błaszczok, natomiast młodzież przygotowała piękny program artystyczny.  Jego niezwykle wymownym akcentem były krótkie Jasełka widziane oczami Jana Pawła II z nieba. W przedstawieniu młody człowiek wcielający się w osobę Papieża, prowadził dialog z archaniołem Gabrielem, który zabrał go w podróż do przeszłości, do momentu Zwiastowania NMP i Narodzenia Pana Jezusa, widzianego niejako „od kuchni” czyli z nieba. Również w muzycznej części występów młodzież przywoływała postać Świętego Patrona, wykonując śpiewane fragmenty Tryptyku Rzymskiego czy oratorium Tu es Petrus.  Nie zabrakło oczywiście radosnego świętowania przy tzw. szwedzkim stole, ale ten właśnie sposób poczęstunku przypadł bardzo wszystkim gościom do gustu, gdyż stał się okazją do bezpośredniej, pozbawionej zbędnego formalizmu,   rozmowy z ks. biskupem.

W godzinach popołudniowych ksiądz biskup odwiedził jeszcze Wspólnotę Sióstr Salezjanek w Pogrzebieniu. Jak się okazało, była to pierwsza oficjalna wizyta biskupa Marka w żeńskiej wspólnocie zakonnej naszej archidiecezji. Tym bardziej Siostry wyrażały wdzięczność za znaną im nie od dziś otwartość i życzliwość biskupa, gdyż jako proboszcz parafii pw. NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju bardzo intensywnie współpracował             z Siostrami Salezjankami. Ksiądz biskup na zakończenie spotkania we wspólnocie Sióstr jeszcze raz zachęcił do modlitwy w intencji ludzi młodych, wspominając również trudne sprawy związane z górnictwem oraz udzielił swego pasterskiego błogosławieństwa.

Autor: ks. Piotr Wala SDB

GALERIA.

 

Copyright © 2024 Salezjanie Pogrzebień.f o t o l o o k a . p l Designed by mixwebtemplates