Bliskość Krzyża i Matki - Symbole ŚDM
W miesiącu styczniu, Symbole Światowych Dni Młodzieży – Krzyż podarowany młodym przez św. Jana Pawła II i Ikona Matki Bożej znanej jako Salus Populi Romani peregrynują na terenie metropolii górnośląskiej, w tym w archidiecezji katowickiej.
Dla większości ludzi data 13 stycznia 2015 była kolejną kartką wyrwaną z kalendarza, odkreśloną w notesie, bądź zaznaczoną w tablecie. Dla tych, którzy wierzą w przesądy, był to dzień pełen podejrzliwości i strachu. Jednak mieszkańcy Pogrzebienia i Kornowaca wyczekiwali tego dnia. Choć dorośli tego dnia poszli do pracy, to jednak w rodzinach,
w których są uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kornowacu zapewne opowiadano
o pięknym i głębokim przeżyciu odwiedzin Symboli ŚDM.
W asyście Straży Pożarnej bus-kaplica został powitany na terenie Gimnazjum przed godziną 12.00. Prawie 4 metrowy krzyż i tak czczona przez młodzież całego świata Ikona ze czcią i wielką radością zostały
powitane na sali gimnastycznej przez p. dyrektor Jolantę Błaszczok, ks. proboszcza Tadeusza Augustyna SDB, ks. Marcina Śnieżyńskiego SDB – katechetę. Uczniowie wyrazili swoje powitanie programem słowno-muzycznym, wspominającym Światowe Dni Młodzieży w Kolonii, Paryżu, Manili, Częstochowie i Rzymie. Bogata scenografia, pięknie i dojrzale wypowiadane słowa zaczerpnięte z nauczania św. Jana Pawła II, a także muzyka i śpiew pozwoliły wszystkim cofnąć się w czasie do miejsc, które dotykały Świętego i przez jego posługę zbliżały ludzi do Boga.
Papież Franciszek przekazując Polakom Symbole ŚDM wyraził pragnienie, aby odwiedziły one jak najwięcej miejsc, w których na co dzień żyją i pracują ludzie, ale też miejsc związanych z ludzkimi nieraz trudnymi sprawami życiowymi. Dlatego też kolejnym przystankiem Krzyża i Ikony był Urząd Gminy Kornowac. W sali plenarnej Rady Gminy
złożony drzewo krzyża, a po słowach powitania wypowiedzianych przez p. wójta Grzegorza Niestroja i radnych, ks. proboszcz Tadeusz Augustyn zachęcił obecnych do modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia. Modlitwie towarzyszyły też mieszkanki naszej gminy w śląskich strojach regionalnych. Tak więc w miejscu, w którym na co dzień rozlega się stukot urzędowych pieczęci, drukarek, a mieszkańcy przychodzą, aby – tak jak to dzisiaj oczekuje świat – szybko i profesjonalnie być obsłużonym, czas się zatrzymał i z ust zabieganych ludzi popłynęły piękne słowa: Dla Jego bolesnej Męki miej miłosierdzie dla nas i całego świata”. Obecni ucałowali Krzyż i Ikonę, a następnie kolumna pojazdów uroczyście przy dźwięku syren przejechała na teren Pogrzebienia do Ośrodka Wychowawczego Zielony Zakątek prowadzonego przez siostry Salezjanki.
Tam w modlitwie, tym razem śpiewanej Koronki, a także tekstów wypowiadanych za wstawiennictwem św. Jana Pawła II młodzi mieszkańcy Zielonego Zakątka a także mieszkańcy sąsiednich domów zawierzali swoje życie Chrystusowi i Jego Matce. Ci, którzy nie zaznali ciepła rodzinnego we własnych domach, czerpią z atmosfery ciepła i miłości wychowawczej, którą kierował się ks. Bosko i matka Mazzarello.
Na ekipie towarzyszącej w naszej archidiecezji Symbolom ŚDM wielkie wrażenie pozostawiły dzieci i młodzież z Zielonego Zakątka. „Adoracja z oczami wypełnionymi łzami i widok młodego człowieka, który przytula się do krzyża – tego się nie da wyreżyserować. To jest autentyczne” – mówił również młody człowiek, który pomaga na co dzień w peregrynacji.
W Godzinie Miłosierdzia, ksiądz dziekan Marek Kirszniok, również wzruszony do głębi tym co oglądał w poszczególnych miejscach, serdecznie dziękował naszej Gminie i Parafii za przyjęcie Chrystusa i Jego Matki w Symbolach ŚDM i udzielił zebranym błogosławieństwa. Po czym kolumna samochodów ruszyła dalej do sąsiedniej Lubomii, bo i tam zebrali się wierni, by dać świadectwo wiary.
Autor: ks. Piotr Wala SDB