Obraz św. Bartłomieja w ołtarzu głównym.
Nawa główna.
Organy.
Ołtarz w kaplicy Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.
Kościół św. Bartłomieja - widok od storny skrzyżowania ulic: Brzezkiej, Pamiątki i Lubomskiej.
Kościół św. Bartłomieja - widok od strony plebanii.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Kwartalny Dzień Skupienia Salezjanów i Domowego Kościoła.

Utworzono: 03 listopad 2014 Opublikowano
Zmień rozmiar tekstu

Głównym wydarzeniem w wymiarze Kościoła Powszechnego w miesiącu październiku stał się niewątpliwie Synod poświęcony rodzinie. Wiele dyskusji pomiędzy biskupami, ale też głosy małżeństw i całych rodzin, szczególnie tych obecnych w Rzymie.

            Jakby echem tamtych obrad stała się

refleksja nad bogactwem Kościoła, którym jest m.in. wspólna praca świeckich i salezjanów dla środowiska danej placówki. Grupa Domowego Kościoła (były obecne 3 małżeństwa) włączyła się w tematykę Kwartalnego Dnia Skupienia wspólnoty salezjańskiej w Pogrzebieniu, który odbył się 17 października.

Konferencję wygłosił ks. Adam Paszek SDB – wikariusz przełożonego krakowskiej prowincji salezjanów. Z podjętej później dyskusji można wysnuć wniosek, że dziś udział świeckich w życiu Kościoła nie jest czymś niezwykłym. Ale w czasach Księdza Bosko, było to nie do pomyślenia. Kiedy Ojciec i Nauczyciel młodzieży zakładał kolejne gałęzi swojej rodziny zakonnej, pomyślał również o salezjanach świeckich, znanych dziś jako salezjanie współpracownicy. Są to osoby żyjące w świecie, w rodzinach bądź samotnie, angażujący się w animację wspólnoty wychowawczo-duszpasterskiej. Ksiądz Bosko nie mógł nazwać ich salezjanami. Bo dla kościelnej hierarchii taka rzeczywistość była szokiem. Ale pomysł genialnego Wychowawcy zrealizował się po 100 latach. Gdy na Soborze Watykańskim II wydano stosowny dokument o udziale świeckich w życiu Kościoła stało się jasne, że ksiądz Bosko miał rację.

Obecni salezjanie z Pogrzebienia i Kobyli a także małżeństwa z Domowego Kościoła
z zaciekawieniem przyglądały się statutowi Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników i podejmowały wspólną dyskusję, jak i czy jest możliwe, aby i u nas powstała taka grupa.

            Wspólnym duchowym przeżyciem była adoracja, a następnie Eucharystia pod przewodnictwem ks. wikariusza. Zgodnie z duchem pierwszych chrześcijan – wszak papież Franciszek zachęca, aby wracać do korzeni – uczta duchowa została przedłużona również o radosne spotkanie przy stole.

            Jeśli ktoś spośród internautów naszej parafii, byłby zainteresowany tematem dotyczącym Salezjanów świeckich, prosimy o kontakt z ks. proboszczem i serdecznie do tego zachęcamy. GALERIA.

 

 

Autor: ks. Piotr Wala SDB

Copyright © 2024 Salezjanie Pogrzebień.f o t o l o o k a . p l Designed by mixwebtemplates