Obraz św. Bartłomieja w ołtarzu głównym.
Nawa główna.
Organy.
Ołtarz w kaplicy Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.
Kościół św. Bartłomieja - widok od storny skrzyżowania ulic: Brzezkiej, Pamiątki i Lubomskiej.
Kościół św. Bartłomieja - widok od strony plebanii.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

X Pielgrzymka Śladami Karola Wojtyły Robotnika – 11-10-2014

Utworzono: 03 listopad 2014 Opublikowano
Zmień rozmiar tekstu

W sobotę, 11 października, w dniu, w którym wraz z całym Kościołem po raz pierwszy wspominaliśmy w liturgii św. Jana XXIII, 80. osobowa grupa wiernych z Pogrzebienia, Kornowaca i Kobyli oraz innych miejscowości wyruszyła do Krakowa.
            Grupa stanowiła delegację naszej parafii, której przewodził ks. proboszcz Tadeusz Augustyn SDB i po przybyciu na

krakowskie Dębniki dołączyła się do X Pielgrzymki Śladami Karola Wojtyły Robotnika.

Pielgrzymi przemierzyli drogę, którą przed laty co rano kroczył młody Karol Wojtyły zmierzając do pracy w kamieniołomie na Zakrzówku, a potem w zakładach Solway. Warto nadmienić, że nasz ksiądz proboszcz przez ostatnie lata zajmował się organizacją całej pielgrzymki, a teraz – jak mówi – mógł na spokojnie przejść trasę w zamyśleniu nad tajemnicą powołania Papieża Polaka.

O tej tajemnicy wspomniał w homilii ksiądz Dariusz Bartocha SDB – przełożony krakowskiej prowincji salezjanów. Podczas Mszy świętej odprawionej na zakończenie tej Jubileuszowej Pielgrzymki w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Łagiewnikach, ksiądz inspektor przypomniał 6 lat, które młody Wojtyła spędził w dębnickiej parafii. Mówił o spotkaniach z ludźmi, którzy kształtowali powołanie przyszłego Papieża. To właśnie na Dębnikach po zwyczajowych Mszach za zmarłych odprawionych w Krypcie św. Leonarda i przed Konfesją w katedrze Wawelskiej, ks. Karol Wojtyła odprawił właściwe prymicje.
            Pielgrzymi z naszej śląskiej ziemi podtrzymują tradycję krakowskiego pielgrzymowania, co nabiera jeszcze głębszego znaczenia, jeśli chodzi o osobę św. Jana Pawła II, którego ślady bytności można znaleźć również na naszej raciborsko-rybnicko-wodzisławskiej ziemi. 

 

Autor: ks. Piotr Wala SDB

Copyright © 2024 Salezjanie Pogrzebień.f o t o l o o k a . p l Designed by mixwebtemplates