Z historii Domowego Kościoła

Utworzono: 02 marzec 2015 Opublikowano
Zmień rozmiar tekstu

Założyciel Domowego Kościoła

Blachnicki Franciszek (1921-1987)ksiądz, działacz społeczny, w czasie II wojny światowej więzień obozów koncentracyjnych. W 1950 przyjął świecenia kapłańskie, pracował w diecezji katowickiej, prowadził działalność na rzecz odnowy religijno-moralnej społeczeństwa. W 1961-71 studiował a następnie pracował naukowo na KUL.

Założyciel Ruchu Światło Życie, który rozwijał się wśród grup młodzieżowych (tzw. Oazy). Od 1981 przebywał na obczyźnie, głownie w RFN, zachowując kontakt z Ruchem Światło- Życie w Polsce.

Historia

Kręgi Domowego Kościoła są gałęzią Ruchu Światło-Życie, obejmującą małżeństwa. Po raz pierwszy Oazę dla rodzin zorganizował Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki w 1973 r. w Krościenku.

Kręgi Domowego Kościoła łączą w sobie dwie duchowości: Ruchu Światło – Życie i międzynarodowego Ruchu Equipes Notre Dame.

Ten francuski ruch odnowy wiąże się z ks. Caffarello i odkryciem razem z nim, przez pary małżeńskie drogi do świętości, która wiedzie przez miłość małżeńską. Tę drogę potwierdził Sobór Watykański II w swoich dokumentach.

Rodziny należące do Domowego Kościoła łączą się w małe wspólnoty zwane kręgami (4-7 małżeństw).

Cele

Celem Kręgów Domowego Kościoła jest urzeczywistnianie soborowej wizji rodziny chrześcijańskiej. Przede wszystkim kładzie się nacisk na dowartościowanie miłości małżeńskiej. Miłość ta przejawia się w trosce o wychowanie dzieci.

Formacja

Kręgi Domowego Kościoła powstają poprzez udział w rekolekcjach ewangelizacyjnych dla małżeństw. Następnie rozpoczyna się praca formacyjna w grupach postewangelizacyjnych. Jej ukoronowaniem jest udział w piętnastodniowych rekolekcjach wakacyjnych I stopnia. Po rekolekcjach praca formacyjna jest kontynuowana przez uczestnictwo w kręgach. W Domowym Kościele istnieje trzystopniowy system formacyjny, podobnie jak w całym Ruchu Światło - Życie.

Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie pomaga małżonkom sakramentalnym czerpać z łaski i mocy sakramentu małżeństwa, uczy jak żyć tym sakramentem i celebrować go przez całe życie. Łączy on w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame, od którego przejął ideał duchowości małżeńskiej, czyli dążenia ku Bogu w jedności ze współmałżonkiem.

Copyright © 2024 Salezjanie Pogrzebień.f o t o l o o k a . p l Designed by mixwebtemplates