tel. +48 32 430 12 37       e-mail: pogrzebien@katowicka.pl

Niedziela Palmowa - 05.04.2020 r.

Drodzy Parafianie i uczęszczający do naszej świątyni przed nami Wielki Tydzień, a w nim Triduum Paschalne, które stanowi serce Roku Liturgicznego. Nikt nie ma wątpliwości, że te święta od strony zewnętrznej będą wyglądały zupełnie inaczej. Stan epidemii sprawia, że nie będziemy mogli  wziąć udziału w wydarzeniach liturgicznych w naszej świątyni. Nie będzie również bogatej zewnętrznej oprawy Triduum Paschalnego, która przynosiła wiele wzruszeń i pomagała w docieraniu sercem do celebrowanych tajemnic śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. 

Tym razem ta sama tajemnica będzie celebrowana przez nas wszystkich w ogołoceniu ze znaków zewnętrznych. Będzie to jednak ta sama tajemnica – naprawdę!!!. 

Wszystkim życzymy wielkiej wiary, by radość ze zwycięstwa Zmartwychwstałego Pana celebrować w swoich sercach i domach rodzinnych.

Przełożeni Kościoła stają dzisiaj wobec bardzo trudnych i bolesnych decyzji.  Nasz Arcybiskup postanowił, że w naszej diecezji obchody Niedzieli Palmowej  i Triduum Paschalnego będą obchodzone przy zamkniętych drzwiach kościoła bez udziału wiernych. Zdajemy sobie sprawę, że decyzja ta, bardzo bolesna dla kapłanów, bólem napełnia wielu parafian. Jest to czas cierpienia całego Kościoła. 

NIEDZIELA PALMOWA: 

Msze św. bez udziału wiernych zgodnie z przyjętymi intencjami
i transmitowane z naszej kaplicy zakonnej  odprawiane będą o stałych godzinach. Na Mszy Świętej o godzinie 10.30. poświęcimy palmy. Zachęcamy aby zrobić w swoich domach swoja palmę i postawić ją w widocznym miejscu. 

WIELKI PONIEDZIAŁEK, WTOREK i ŚRODA

Msze św. będą odprawiane i transmitowane w kaplicy zakonnej zgodnie z przyjętymi intencjami według porządku zwyczajnego. Codziennie transmisja online różańca o godz. 20.30.

WIELKI CZWARTEK

Msza św. Wieczerzy Pańskiej będzie odprawiona o godz. 18.00 z naszego kościoła bez udziału wiernych (transmisja). Wieczorem zapraszamy do wspólnej modlitwy różańcowej o godz. 20.30, łącząc się poprzez transmisję online.

WIELKI PIĄTEK

Liturgia Męki Pańskiej będzie odprawiona w kościele o godz. 18.00 bez udziału wiernych (transmisja online). Korzystając z transmisji wieczornej Liturgii,  zachęcamy do oddania czci krzyżowi a także wobec znaku krzyża wiszącego na ścianie w naszym domu. Jutrznia z Godziną Czytań będzie odprawiona o godz. 8.00 (transmisja online). Droga Krzyżowa będzie odprawiona o godz. 17.30 (transmisja online). Wieczorem zapraszamy do wspólnej modlitwy różańcowej o godz. 20.30, łącząc się poprzez transmisję online. 

WIELKA SOBOTA

Jest to dzień ciszy i modlitwy. Jutrznia z Godziną Czytań będzie odprawiona o godz. 8.00 bez udziału wiernych (transmisja online). W tym roku nie będzie w kościele błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny. W to miejsce proponujemy zgromadzenie się rodzin w domach o godz. 17.30 – rozpocznie się transmisja błogosławieństwa pokarmów ze świątyni bez udziału wiernych. Zachęcamy, by do tej modlitwy zgromadziła się cała rodzina. Znak krzyża nad przygotowanymi pokarmami w domach będą mogli uczynić kapłani ogniska domowego, czyli wspólnie ojciec i matka rodziny. Ponadto zachęcamy do wspólnej modlitwy w rodzinach przed rozpoczęciem śniadania wielkanocnego w domach. Błogosławiący znak krzyża nad pokarmami może wykonać ojciec lub matka rodziny. Formularz modlitwy rodzinnej jest do pobrania na stronie parafii. Msza Świętą wigilii Paschalnej bez udziału wiernych rozpoczniemy o godzinie 18.00. 

Wieczorem zapraszamy do wspólnej modlitwy różańcowej o godz. 20.30, łącząc się poprzez transmisję online.

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA

Msze św. będą odprawiane i transmitowane zgodnie z przyjętymi intencjami w naszym kościele według porządku niedzielnego. Wieczorem zapraszamy do wspólnej modlitwy różańcowej o godz. 20.30.

Wielką nadzieję pokładamy w Bożej Opatrzności. Ufamy, że zwycięsko wyjdziemy z tej niezwykle trudnej próby. Wzajemnie mobilizujemy się do odpowiedzialności za siebie i za innych. Naszym przeciwnikiem nie jest ani władza państwowa, ani władza kościelna, które nakładają na nas wiele ograniczeń. Przeciwnikiem jest żywioł natury, którego oszukać się nie da. Dlatego pozostajemy w domach i podporządkowujemy się zaleceniom władz państwowych, sanitarnych i kościelnych.

Na naszej stronie internetowej  znajdziemy szereg informacji na temat Komunii św. duchowej oraz pojednania z Bogiem, gdy nie ma dostępu do kapłana. Tam również znajdziemy informację o odpustach, których udzieliła Stolica Apostolska w związku z epidemią.

Sprawy niewymagające obecności w kancelarii można załatwiać telefonicznie lub drogą email. Zwyczajowe ofiary za intencje Mszy Świętych i na utrzymanie parafii, można przekazywać poprzez rachunek bankowy  Będzie również możliwość złożenia ofiary na utrzymanie parafii. do skarbonki która będzie ustawiona w kaplicy Matki Bożej przez cały wielki tydzień. W tym miejscu drodzy parafianie bardzo serdecznie dziękuję tym wszystkim którzy złożyli ofiarę na utrzymanie parafii czy to na rachunek bankowy czy to w inny sposób.  W tym trudnym czasie jest to bardzo ważne i za to drodzy wyrażamy wam swoją wdzięczność.

Nr. konta BGŻ BNP Paribas 45 1600 1013 1844 8123 4000 0001.  Na numer tego konta można również złożyć ofiarę na utrzymanie parafii.

 

Ks. Tadeusz Augustyn – Proboszcz

Drukuj

O kościele parafialnym

Kościół pw. św. Bartłomieja w Pogrzebieniu został wybudowany w 1851 roku, w stylu neoromańskim, ale zanim powstał kościół murowany były już wcześniej 3 kościoły drewniane (parafia prawdopodobnie swoimi początkami sięga XIV wieku), przebudowany w latach 1955-1960; przed wejściem znajduje się sarkofag ze szczątkami doczesnymi Sługi Bożej Laury Meozzi - pierwszej inspektorki Sióstr Salezjanek w Polsce.

Kontakt

Rzymskokatolicka Parafia

św. Bartłomieja Apostoła

w Pogrzebieniu

ul. Brzezka 4A

44-285 Kornowac

 

NIP: 6391809736 

REGON: 040087369

tel. 32 430 12 37

e-mail: 

pogrzebien@katowicka.pl

www.salezjanie.pogrzebien.pl

 

Nr konta: BGŻ BNP Paribas

45 1600 1013 1844 8123 4000 0001