tel. +48 32 430 12 37       e-mail: pogrzebien@katowicka.pl

  • Start
  • Aktualności
  • Odpust ku czci św. Bartłomieja i urodziny ks. proboszcza - 30.08.2020 r.

Odpust ku czci św. Bartłomieja i urodziny ks. proboszcza - 30.08.2020 r.

Odpust parafialny ku czci św. Bartłomieja obchodzony był w tym roku w niedzielę 30 sierpnia. Kazania wygłosił nasz parafianin, pełniący obecnie funkcję wikariusza inspektora, ks. Zygmunt Kostka. Tego dnia swoje urodziny obchodzi ks. proboszcz Marek Głuch. Z uwagi na obowiązujące obostrzenia w związku z epidemią w uroczystościach wzięła udział ograniczona ilość parafian.

Kim był patron parafii Pogrzebień? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w tekście poniżej. Zachęcamy do lektury.

O świętym Bartłomieju Ewangeliści piszą niewiele. Wymieniają go jedynie wśród Dwunastu i nazywają Bartłomiejem. Jedynie św. Jan pisze o nim więcej i określa go Natanaelem (co oznacza „Bóg dał”). Święty Jan Ewangelista przytacza jeszcze dwa fakty na jego temat: Bartłomiej był wśród zarówno pierwszych powołanych, jak i pierwszych świadków. Prawdopodobnie pracował jako rybak i pochodził z Kany Galilejskiej, gdzie dzięki św. Filipowi poznał Jezusa. Niezwykle ciekawy jest dokonany przez św. Jana Ewangelistę opis spotkania Natanaela z Jezusem: Filip spotkał Natanaela i powiedział do niego: znaleźliśmy Tego, o którym pisał Mojżesz w Prawie i Prorocy Jezusa, syn Józefa z Nazaretu. Odtąd już zawsze pozostał przy Chrystusie. Mimo konieczności udowodnienia Natanaelowi swojej wszechwiedzy Jezus wiedział, ze serce Bartłomieja jest czyste, wolne od fałszu i obłudy, przez co nagrodził go obietnica: «[…] ujrzycie niebiosa otwarte i Aniołów Bożych wstępujących i zstępujących na Syna Człowieczego».

Uważa się, ze mógł być świadkiem cudu w Kanie Galilejskiej, podczas którego Chrystus przemienił wodę w wino. W gronie apostołów Bartłomiej wyróżniał się swoim wykształceniem, prawością i wyjątkową otwartością na działanie Bożej łaski. Różne źródła podają, ze nauczał w najbardziej barbarzyńskich krajach Wschodu – na terenach Azji Mniejszej, Frygii, Mezopotamii, Persji, Etiopii, Arabii Saudyjskiej, a nawet Indii. Z jego postacią związana jest także legenda, według której św. Bartłomiej nawrócił brata króla Armenii– Polimpiusza.

Z rozkazu oburzonego tym faktem władcy apostoł został podstępnie zwabiony rzekoma chęcią nawrócenia się króla, a następnie pojmany, uwieziony i poddany torturom. Król Astiages ostatecznie zdecydował o jego ukrzyżowaniu i obdarciu ze skóry, stad tez atrybuty męczennika: nóż rzeźniczy, księga lub skóra trzymana w ręku. Patron: introligatorów, siodlarzy, szewców, rzeźników, tynkarzy, górników, krawców, piekarzy, rybaków, bartników, pasterzy, właścicieli winnic, grzybiarzy, rolników, ponadto wzywany w przypadku chorób nerwowych, konwulsji i chorób skóry.

Przesłanie: Prośmy św. Apostoła Bartłomieja, aby orędował za nami u Pana Boga, abyśmy za jego przykładem nigdy nie odstępowali od Chrystusa i obdarzali innych ludzi wielkim zaufaniem. Amen.

Drukuj

O kościele parafialnym

Kościół pw. św. Bartłomieja w Pogrzebieniu został wybudowany w 1851 roku, w stylu neoromańskim, ale zanim powstał kościół murowany były już wcześniej 3 kościoły drewniane (parafia prawdopodobnie swoimi początkami sięga XIV wieku), przebudowany w latach 1955-1960; przed wejściem znajduje się sarkofag ze szczątkami doczesnymi Sługi Bożej Laury Meozzi - pierwszej inspektorki Sióstr Salezjanek w Polsce.

Kontakt

Rzymskokatolicka Parafia

św. Bartłomieja Apostoła

w Pogrzebieniu

ul. Brzezka 4A

44-285 Kornowac

 

NIP: 6391809736 

REGON: 040087369

tel. 32 430 12 37

e-mail: 

pogrzebien@katowicka.pl

www.salezjanie.pogrzebien.pl

 

Nr konta: BGŻ BNP Paribas

45 1600 1013 1844 8123 4000 0001