tel. +48 32 430 12 37       e-mail: pogrzebien@katowicka.pl

  • Start
  • Aktualności
  • Zakończenie wizytacji kanonicznej i spotkanie ze Scholą i LSO - 20.10.2019 r.

Zakończenie wizytacji kanonicznej i spotkanie ze Scholą i LSO - 20.10.2019 r.

Wizytacja kanoniczna dobiegła końca. Padło wiele słów, odbyło się wiele spotkań, wszystkie bardzo miłe i w serdecznej atmosferze. Wyrażamy wdzięczność ks. biskupowi za wszystkie wygłoszone nauki i za udzielone błogosławieństwa. Ks. bp Grzegorz Olszowski zachęcał do podjęcia odpowiedzialności za wspólnotę parafialną i do włączenia się w różne inicjatywy: do wstępowania w szeregi grup duszpasterskich, uczestniczenia w formacji dziecięcej, młodzieżowej i dorosłych, aby każdy w parafii miał swoje miejsce. 

Poniżej sprawozdanie ks. proboszcza Tadeusza Augustyna SDB przestawione ks. biskupowi. 

"Drogi księże Biskupie „Ad gloriam Dei Patris”.Głęboko wierzymy, że przebywasz do naszej parafii właśnie w duchu twojej ekscelencjo dewizy biskupiej: „ Ku chwale Boga Ojca.

W tym roku mija 10 lat od ostatniej kanonicznej wizytacji biskupiej naszej parafialnej wspólnoty pozostającej pod opieką św. Bartłomieja Apostoła. Oddajemy również głęboką cześć świętym salezjańskim, szczególnie św. Janowi Bosko, który jest założycielem zgromadzenia salezjańskiego, bo właśnie my jako jego duchowi synowie - salezjanie od 90 już prawie lat posługujemy w tej parafii. Jako salezjanie oddajemy się też pod opiekę Maryi Wspomożycielce na wzór naszego świętego założyciela, który Jej zawierzył wszystko – całe swoje życie. Oddajemy również szczególną cześć św. Krzysztofowi i św. Barbarze których mamy w bocznych ołtarzach naszej świątyni.

Witamy więc serdecznie Księdza Biskupa i zapraszamy do posługi w tej naszej parafii, mającej swoje tradycje i zwyczaje. Czas od ostatniej wizytacji, to czas dość długi ale charakter pracy się nie zmienił – choć czasy się zmieniają - bo w tym czasie zmniejszyła się liczba parafian. Drogi księże biskupie jeżeli chodzi o życie sakramentalne to z radością włączamy do wspólnoty Kościoła dzieci udzielając im sakramentu chrztu świętego, udzielamy sakramentu małżeństwa , namaszczenia chorych czy też sakramentu bierzmowania. Najważniejszym sakramentem jest oczywiście sakrament Eucharystii.

Msze Święte sprawujemy codziennie o godzinie 6.30. i o godzinie 18.00. Natomiast w dzień Pański Msze Święte sprawujemy w sobotę o godzinie 18.00. a w niedzielę o godzinie 7.00. 9.00. 10. 30. i 18.00. W każdą niedzielę odprawiamy również nieszpory niedzielne. Niestety zauważamy że liczba naszych parafian uczestniczących w Mszy św. niedzielnej się zmniejsza – na dzień dzisiejszy jest to około 60 procent. Część naszych parafian na pewno uczestniczy w Mszy Świętej niedzielnej w kaplicy w Rzuchowie należącej do parafii w Pstrążnej. Starając się budować żywy Kościół, w naszej parafii prowadzimy formację dorosłych, młodzieży i dzieci. Wśród działających w parafii grup duszpasterskich mamy wspólnotę Żywego Różańca, jeden krąg Wspólnoty Domowego Kościoła, Wspólnotę Szkoły Nowej Ewangelizacji, Liturgiczną Służbę Ołtarza, Scholę Dziewczęcą, Szkolne Koło Caritas, Zespól dekoracyjny. Bardzo ważną rolę spełnia Oratorium Młodzieżowe, które gromadzi młodzież naszej parafii nie tylko na tym by miło spędzić czas ze sobą ale również na spotkania formacyjne kandydatów do sakramentu Bierzmowania czy na spotkania przygotowujące do przyjęcia pierwszej komunii świętej. Budynek Oratorium służy także do spotkania się z rodzicami i innymi grupami. Kierownikiem Oratorium jest ks. Marcin Pikor,, który oddaje całe swoje serce dla dobra młodych ludzi. W tym miejscu dziękuję również tym, którzy dbają o dobry stan budynku Oratorium i o jego zaplecze kuchenne. Młodzież naszej parafii uczestniczy w różnych wydarzeniach organizowanych zarówno przez naszą archidiecezję jak również przez zgromadzenie salezjańskie. Ważnym elementem jest również katechizacja w naszych dwóch szkołach. W szkole podstawowej w Pogrzebieniu katechizację prowadzi siostra Danuta Koźlik, która uczy również katechezy w naszym przedszkolu. Natomiast w szkole podstawowej im. Jana Pawła II w Kornowacu katechezę prowadzi ksiądz Marcin Pikor. Zarówno siostra jak i ksiądz Marcin oddają całe swoje serce dla dobra dzieci i młodzieży. Ważnym elementem szkoły podstawowej w Kornowacu jest coroczny udział w pielgrzymce szkół im Jana Pawła II na Jasnej Górze a także szkół im. Jana Pawła II naszej archidiecezji w Kochłowicach.

Jeśli chodzi o formację dorosłych, to ważną sprawą są odwiedziny osób chorych i starszych w każdy pierwszy piątek miesiąca, codziennie rano w naszym kościele jest odmawiana koronka do Miłosierdzia Bożego, odprawiamy także nieustanną nowennę do Maryi Wspomożycielki Wiernych. Stałym elementem są nabożeństwa majowe, czerwcowe, różańcowe a w Wielkim poście codzienne nabożeństwo Godziny Miłosierdzia o godzinie 15.00. a także w każdą sobotę adoracja Najświętszego Sakramentu z okazją do sakramentu pokuty. Co roku organizujemy wyjazdy na pielgrzymki do Sanktuariów w Pszowie, Piekarach Śląskich, na Jasną Górę a także na pielgrzymkę Śladami Karola Wojtyły Robotnika z krakowskich dębnik do Sanktuarium św. Jana Pawła II. Bardzo ważnym wydarzeniem były także Misje Święte które wygłosili Ojcowie Oblaci w 2017 roku.

Parafia prowadzi także przygotowanie młodych do małżeństwa, poprzez odbywające się cyklicznie kursy małżeńskie dla narzeczonych a także Poradnię Życia Rodzinnego prowadzoną przez Panią Katarzynę Franicę. Wyznawana przez nas Chrystusowa wiara owocuje. Owocowanie wiary to także różne podejmowane akcje charytatywne przygotowywanie paczek na św. Mikołaja, na Boże Narodzenie i Wielkanoc a także udział w akcji Kolędnicy Misyjni.

Parafia to także struktura materialna. W tej dziedzinie od ostatniej wizytacji udało się nam z Bożą pomocą dokonać niemało. Nasza świątynia została odnowiona na zewnątrz i w środku wzmocniliśmy oświetlenie kościoła, wymalowaliśmy dwukrotnie kościół wraz z kaplicą, dokonaliśmy generalnego remontu zakrystii, na bieżąco są nabywane naczynia i szaty liturgiczne, podejmujemy również potrzebne prace na cmentarzu który mamy nadzieję zostanie już w niedługim czasie powiększony. Dokonaliśmy serii remontów w budynku Oratorium, przygotowaliśmy nową salkę na spotkania Rady Parafialnej na probostwie. Na probostwie wyremontowaliśmy również pokoje gościnne, kaplicę zakonną i ogrzewanie probostwa. Wymieniliśmy piec w kotłowni kościoła wybudowaliśmy także nowe toalety. Pamiętając o naszych poprzednikach w wierze, dbamy również o cmentarz przykościelny gdzie są pochowani byli duszpasterze naszej parafii. Drogi księże Biskupie Pełniąc posługę proboszcza tej parafii, wiem że mam tu ludzi na których mogę liczyć -przede wszystkim dziękuję moim współbraciom księdzu Marcinowi, Zbigniewowi, i księdzu Adamowi – dziękuję również kapłanom z całego naszego dekanatu z księdzem Dziekanem Markiem na czele za naprawdę wspaniałą współpracę.

Dziękuję również siostrom salezjankom za wsparcie wszelką pomoc i codzienną modlitwę. Dziękuję za pomoc całej Radzie Parafialnej wszystkim pracownikom probostwa i kościoła za życzliwość. Dziękuję władzom samorządowym i wiejskim, naszym szkołom z dyrekcją na czele za naprawdę dobrą współpracę, strażakom górnikom, dzieciom i młodzieży, która jest przyszłością naszej parafii, chorym i cierpiącym za codzienną modlitwę i ofiarowywanie swojego cierpienia. i całej wspólnocie parafialnej za codzienną życzliwość i wsparcie. Drogi księże biskupie nasi Parafianie, którzy systematycznie uczestniczą w życiu sakramentalnym w większości są oddani Bogu i przywiązani do Kościoła i życzliwi kapłanom. Świadczy o tym, zaangażowanie w życie parafii Ta głęboka wiara i praktyka oraz życzliwość i gotowość współpracy z księdzem stanowi zachętę do gorliwości pasterskiej.

Oczywiście nasza Wspólnota przeżywa także trudności, które są udziałem całego społeczeństwa polskiego, problemy małżeństw rozbitych i niesakramentalnych, problemy wsi polskiej, problemy alkoholizmu i pijaństwa niszczącego człowieka i rodziny, problemy napięć społecznych, upadek autorytetów politycznych, problemy wynikające z kultury konsumpcyjnej, demoralizacji.   Mamy nadzieję, że wizytacja pasterska księdza biskupa pomoże nam objąć głębszą refleksją nasze poczynania duszpasterskie i ukaże pola nowej ewangelizacji.

Prosimy Księdza biskupa o słowa umocnienia w wierze i modlitwę w intencji Parafii Świętego Bartłomieja Apostoła w Pogrzebieniu."

 

 

Drukuj

O kościele parafialnym

Kościół pw. św. Bartłomieja w Pogrzebieniu został wybudowany w 1851 roku, w stylu neoromańskim, ale zanim powstał kościół murowany były już wcześniej 3 kościoły drewniane (parafia prawdopodobnie swoimi początkami sięga XIV wieku), przebudowany w latach 1955-1960; przed wejściem znajduje się sarkofag ze szczątkami doczesnymi Sługi Bożej Laury Meozzi - pierwszej inspektorki Sióstr Salezjanek w Polsce.

Kontakt

Rzymskokatolicka Parafia

św. Bartłomieja Apostoła

w Pogrzebieniu

ul. Brzezka 4A

44-285 Kornowac

 

NIP: 6391809736 

REGON: 040087369

tel. 32 430 12 37

e-mail: 

pogrzebien@katowicka.pl

www.salezjanie.pogrzebien.pl

 

Nr konta: BGŻ BNP Paribas

45 1600 1013 1844 8123 4000 0001