tel. +48 32 430 12 37       e-mail: pogrzebien@katowicka.pl

SPRAWOZDANIE DUSZPASTERSKIE ZA ROK 2018.

 

Umiłowani w Chrystusie, Siostry i Bracia.

W imię Boże, pożegnaliśmy Rok Pański 2018. Popatrzmy na ten miniony rok – jak zbliżaliśmy się do Boga i do drugiego człowieka. W dalszym ciągu trwamy w nieustannej radości i świętowaniu wspaniałej prawdy opowiadającej o Bogu, który stał się człowiekiem. Bo nas umiłował. „Tak bowiem Bóg umiłował świat, że wydał swojego Syna Jednorodzonego, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne”. (J3.16)

Pragnę więc dziś zapytać: Co robimy z otrzymanymi od Boga darami? Otrzymaliśmy przecież ich tak wiele. I za to jesteśmy Panu Bogu wdzięczni.

Pierwszym darem, jaki każdy z nas otrzymał, jest DAR ŻYCIA. Ten dar życia Bożego, poprzez sakrament Chrztu świętego w naszej parafii w 2018 r. otrzymało 29 - dzieci. Prosimy Dobrego Boga by te dzieci pociągnięte dobrym przykładem swoich rodziców i chrzestnych trwały w miłości Bożej na co dzień.

Jesteśmy również dzierżawcami DARU MIŁOŚCI I PRZYJAŹNI. Tym darem Miłości i Przyjaźni ,Bóg obdarza nas w Eucharystii na niedzielnej uczcie miłości. Ten wielki dar miłości i przyjaźni jest złożony w sercu każdego człowieka. W czasie tego roku Komunii Świętej tak podczas Eucharystii jak i poza nią rozdaliśmy około 60 tysięcy.

DAR RODZINY, to kolejny z prezentów dany człowiekowi. Ten dar otrzymało 10 par przyjmując Sakrament Małżeństwa. Niech te nowe rodziny będą prawdziwymi Domowymi Kościołami naszej parafii. Często bywa tak, że w naszym codziennym zabieganiu nie dostrzegamy miłości naszych najbliższych. Rodzina to wielki dar, dany od Boga. Nie dajmy, więc sobie wyrwać tego niezwykłego daru i zmienić na coś, co będzie tylko namiastką rodzinnego domu, którym są wolne i niesakramentalne związki „małżeńskie”.

DAR OCZEKIWANEJ NAGRODY.      

Jest to dar, który nieraz budzi przykre uczucie, bo powiązany jest z utratą kogoś bardzo bliskiego, ale dla chrześcijanina śmierć winna być oczekiwaniem na obiecaną nagrodę nieba. W tym roku w naszej parafii odeszły do wieczności 32 osoby, po nagrodę w niebie.

DAR WOLNOŚCI, to również piękny prezent dany człowiekowi przez Boga. Wielkim darem dla całej wspólnoty parafialnej jest Dom Boży, ta świątynia w którym styka się niebo z ziemią. O ten dar troszczymy się upiększając go duchowo i materialnie…To są te dary, które z Bożą pomocą i ofiarnością Parafian udało się nam wykonać. Za te dary dziękujemy dziś Bogu i ludziom.

Dziękuję z serca wszystkim tym, którzy chętnie odpowiadali na potrzeby naszego Kościoła. Dziękuję pani Annie za stałą dbałość o to by nasza świątynia była pięknie przyozdobiona kwiatami, dziękuję zespołowi dekoracyjnemu za przygotowywanie dekoracji na różne święta i uroczystości i za przygotowywanie co roku szopki bożonarodzeniowej i Bożego Grobu, panom Januszowi i Arturowi za dbałość o oświetlenie, nagłośnienie i wszelkie sprawy techniczne. Pani Irenie za sprzątanie kościoła Dziękuję panom kościelnym za stałą dyspozycyjność i zaangażowanie w pracę w zakrystii i kościele, panu Organiście Markowi za towarzyszenie grą i śpiewem podczas celebracji liturgicznej. pracownikom probostwa paniom Ewie, Natalii i panu Arturowi za codzienną pomoc.

Dziękuję że zawsze mogę na was liczyć Jest to świadectwo odpowiedzialnej troski, aby dobra wspólne naszej parafii były piękne, zadbane i estetyczne.

To czego dokonaliśmy jest owocem wspólnej troski i ofiarności. Bogu niech będą dzięki. Drodzy Parafianie, Bóg zapłać za, waszą ofiarność dzięki temu udało nam się tyle darów dla naszej wspólnoty, dla świątyni i parafii wykonać i zostawić. Na co dzień podejmowane są prace czy inwestycje w kościele czy na probostwie które są potrzebne do codziennego funkcjonowania naszej wspólnoty parafialnej.

W tym miejscu dziękuję również za wszelką pomoc i życzliwość Radzie parafialnej, panom sołtysom, władzom naszej gminy z Panem Wójtem na czele, strażakom, górnikom i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczyniają się do wzrostu duchowego i materialnego naszej parafii.

Darem dla duszpasterstwa parafialnego są Wspólnoty i Grupy Parafialne. Dziękuję za ich troskę o działalność apostolską. Dziękuję wszystkim Wspólnotom działającym w naszej parafii: Poradni życia rodzinnego – gdzie do sakramentu małżeństwa przygotowują się narzeczeni. Dziękuję pani Katarzynie Franica, która jako doradca życia rodzinnego, te spotkania prowadzi i oddaje swoje serce. Różom Żywego Różańca za codzienną modlitwę różańcową, naszej Scholii, Ministrantom, Lektorom, Grupom Modlitewnym Domowemu Kościołowi i Szkole Nowej Ewangelizacji, Chórowi parafialnemu „ Natanael”, który do momentu swojego istnienia ubogacał nasza liturgię.

Bardzo ważną sprawą w naszej parafii jest Oratorium i Salos gdzie przez modlitwę, sport, różnego rodzaju spotkania, wyjazdy festyny, zimowiska czy wakacje i inne inicjatywy , młodzież ma okazję do kulturalnego spędzania czasu i przeżywania go razem z Panem Bogiem. Wszystkim odpowiedzialnym za wszystkie grupy i wszystkim, którzy się w nie angażują i dają swoje świadectwo wiary i miłości Bóg zapłać. Pragnieniem jest, by większa była liczba parafian należała do tych wspólnot apostolskich.

W tym miejscu chcę również bardzo gorąca podziękować państwu Anieli i Eugeniuszowi Czekała i ich współpracownikom za zaangażowanie w utrzymanie i działalność budynku Oratorium. Za wiele pracy wyrażam swoją wdzięczność.

Duszpasterstwo to także: Przygotowanie do Pierwszej Komunii świętej i Sakramentu Bierzmowania. Raz w miesiącu są spotkania przygotowujące do Pierwszej Komunii świętej. Są również przygotowania do Sakramentu Bierzmowania.

Chorzy i cierpiący są największym skarbem Kościoła dlatego raz w miesiącu odwiedzamy chorych z posługą sakramentalną, w czasie których chorzy mogą się wyspowiadać, przyjąć Komunię św. czy sakrament chorych oraz porozmawiać z duszpasterzem. Zachęcamy nadal, aby zgłaszać chorych parafian do comiesięcznych odwiedzin sakramentalnych, by w ten sposób zapewnić chorym parafianom stałą łączność z Chrystusem ich Zbawcą.

Media

Sposobem słownego przekazu prawdy Bożej oraz informacji o życiu i działalności parafii są  internetowe strony oratorium i parafii prowadzone przez państwo Katarzynę i Łukasza Franica. Bardzo za to jestem wdzięczny.

Nie ma parafii bez modlitwy.

Z głoszeniem słowa Bożego bardzo ściśle łączy się modlitwa, która w istocie jest słuchaniem Bożego słowa. Poza codzienną Mszą świętą istnieją w naszej parafii jeszcze inne formy modlitwy dostępne dla wszystkich wiernych. W maju, codziennie wieczorem, odprawiane są nabożeństwa majowe, natomiast w czerwcu, nabożeństwa ku czci NSPJ.  Przez cały październik, każdego dnia odbywa się modlitwa różańcowa z licznym udziałem dzieci, młodzieży i dorosłych. Modlitwa różańcowa była odmawiana także w kaplicy w Kornowacu. W listopadzie polecamy w modlitwie różańcowej naszych bliskich zmarłych. W Adwencie każdego dnia dzieci, młodzież i dorośli gromadzą się na Mszach świętych roratnich. Dziękuję za tak liczny udział w tych nabożeństwach.

Przeżyciem modlitewnym były tez pielgrzymki, które w tym roku przeżyliśmy i za które jestem wdzięczny. W tym miejscu serdecznie dziękuję pani Leokadii za zaangażowanie w przygotowanie tych pielgrzymek i za wszelką pomoc okazywaną na co dzień. Prawie co tydzień w piątki po Mszy wieczornej ma miejsce wspólna modlitwa kapłana z wiernymi Koronką do Miłosierdzia Bożego przed obrazem Jezusa. Codziennie też przed Mszą Świętą poranną grupa osób modli się Koronką do Bożego Miłosierdzia i innymi modlitwami w intencji parafii, kapłanów i wielu innych intencjach. Dziękuję w tym miejscu pani Annie Staniek za animację tej modlitwy. Stałym elementem są: modlitwa egzorcyzmu do świętego Michała Archanioła, nowenna do Maryi Wspomożycielki, modlitwa o beatyfikację Czcigodnej Służebnicy Bożej siostry Laury Meozzi, modlitwa o powołania, modlitwa o pokój na świecie, za prześladowanych chrześcijan, w intencji chorych cierpiących itp. Ponadto trzeba wspomnieć nabożeństwa i Msze Święte przygotowywane przez Wspólnotę Domowego Kościoła i szkołę Nowej Ewangelizacji. Dziękuję także za modlitwę indywidualną każdej i każdego z was. Zachęcam do tej modlitwy wszystkich wiernych, nie tylko w kościele, ale również w waszych rodzinach, które winny stanowić domowy Kościół. Wyrażam wdzięczność i dziękuję również za codzienną modlitwę i codzienną współpracę S. Salezjankom.

Dziękuję za troskę katechetyczną, duszpasterską świadectwo modlitwy, życia, życzliwość, cierpliwość i wspieranie mnie Kapłanom: Ks. Adamowi, Ks. Piotrowi, który pracował do sierpnia w naszej parafii, Ks. Zbigniewowi a także Siostrze Danucie. W tym miejscu dziękuję także Dyrekcji, pracownikom, nauczycielom i wychowawcom naszego przedszkola i naszych szkół za dobrą współpracę i codzienną życzliwość.

Drodzy. Wszystko jest wielkim darem. Trzeba tylko troszczyć się o dary, zabiegać i dobrze nimi gospodarować. Może dlatego św. Paweł pełen troski poucza: „O nic się zbytnio nie troskajcie, ale w każdej sprawie wasze troski przedstawiajcie Bogu w modlitwie i błaganiu, z dziękczynieniem!” Dlatego pragnę życzyć dziś Wszystkim, takiego patrzenia i takich spojrzeń w Nowym Roku 2019, który przed nami a czeka nas wiele wydarzeń, jeśli dobry Bóg pozwoli. Życzę Wszystkim, również wdzięczności za każdy otrzymany DAR.

Codziennie modlę się za Was parafian. Dlatego też ośmielam się prosić o modlitwę za mnie. Przepraszam za swoje słabości i błędy. Niech Bóg nam błogosławi w Nowym Roku. Amen

 

P.S. Cmentarz

Poza sprawozdaniem chcę przedstawić aktualną sprawę związaną z powiększeniem naszego cmentarza parafialnego. Pod koniec roku 2017 doszliśmy do porozumienia w sprawie zamiany gruntów na cmentarz. Zostały przeprowadzone kosztowne prace geodezyjne i zostały załatwione wszelkie pozwolenia ze strony kurii katowickiej i inspektorii krakowskiej. Został również wyznaczony termin podpisania aktu notarialnego, który niestety nie z winy parafii nie został dotrzymany. Od prawie 16 lat zarówno Rada parafialna jak też księża proboszczowie próbują się z tą sprawą zmierzyć. Pragnę zaznaczyć że ze strony parafii w tej chwili brakuje tylko podpisu notarialnego, by zacząć jakiekolwiek prace. Parafia zgodziła się praktycznie nie stawiając żadnych warunków na zamianę gruntów, zebrała potrzebne dokumenty i próbuje doprowadzić sprawę do końca. Zaznaczam że wszelkie inne informacje!!!,które są podawane odnośnie cmentarza są nieprawdziwe. Osoby zainteresowane mogą osobiście zgłosić się do księdza proboszcza w celu uzyskania informacji.

Ks. Tadeusz Augustyn - proboszcz

Drukuj

O kościele parafialnym

Kościół pw. św. Bartłomieja w Pogrzebieniu został wybudowany w 1851 roku, w stylu neoromańskim, ale zanim powstał kościół murowany były już wcześniej 3 kościoły drewniane (parafia prawdopodobnie swoimi początkami sięga XIV wieku), przebudowany w latach 1955-1960; przed wejściem znajduje się sarkofag ze szczątkami doczesnymi Sługi Bożej Laury Meozzi - pierwszej inspektorki Sióstr Salezjanek w Polsce.

Kontakt

Rzymskokatolicka Parafia

św. Bartłomieja Apostoła

w Pogrzebieniu

ul. Brzezka 4A

44-285 Kornowac

 

NIP: 6391809736 

REGON: 040087369

tel. 32 430 12 37

e-mail: 

pogrzebien@katowicka.pl

www.salezjanie.pogrzebien.pl

 

Nr konta: BGŻ BNP Paribas

45 1600 1013 1844 8123 4000 0001